Hakkımızda

 A.K.A  1958 yılında Kasımpaşa Çeşme meydanında plastik kalıpçılık konusuyla çok büyük imkansızlıklarla 15m2 birdükkanda faaliyetine başladı. Makine ve aletlerin olmadığı bir zamanda başlayanbu faaliyet daha sonra Şişhane Mektep sokaktaki eski bir ahşap binanın girişinetaşındı. Daha kolay işlendiği için sarı kalıplar el frezesi ve zımpara ile yapılırdı.

Genelde plastikçiçek kalıpları, saç tokası, taç gibi basit kalıplarla ilgilenen firma,piyasanın da Eminönü tarafında hızlanması ile 1963 yılında Gürün Han’da bitişikiki işyerine ikinci şubesini açtı. Bir dükkanda plastik kalıpçılığı ufak gemicitornası, seyyar freze, ufak bir planya ve seyyar matkapla hızlı bir şekildefaaliyete geçti. Diğer dükkanda ise o zamana kadar ithal edilen plastik düğme,toka, taç gibi ufak ürünlerle faaliyete başladı. 1965 yılında ilk şişirmemakinasını da bünyemize kattıktan sonra oyuncak piyasasına da giriş yaptık.

Daha sonraTahtakale uzun çarşı Çelenk Han’a kalıp atölyemizi taşıdık. Orada makinadepartmanımızı geliştirirek ibrik kavanoz, bidon, oyuncak gibi şişirmekalıplarına ağirlık verdik ve bu konuda rakiplerimizin çok sınırlı olmasındandolayı yoğun bir iş temposuna ulaştık.

Plastik atölyemizi ise Şirinevler’de 4 katlı 600m2 lik müstakil bir binayataşıdık. Burada oyuncak imalatı, (ilk hareketli oyuncaklar) Plastik askıimalatı, inşaat sektörüne pis su giderleri ekipmanları yapmaya başladık ve TahtakaleTesbihçi sokak Çelebi han’daki mağzamızı açtık. Burada toptan oyuncak satışıyaptık daha sonra 1970 yılında balıkçılık sektörüne girdik ve daha önce stroforve ağaç olan ağ mantarları imalatına ve mekik tabir edilen ağ tamir vedonatımında kullanılan malzeme imalatına başladık 1990 yılında kendi binamızataşınarak halen burada balık malzemeleri konusunda A.K.A markası ile üretim vetoptan satışını gerçekleştirdik.

2015 senesindeBüyükçekmece’de yeni yerimizi açarak, profesyonel balıkçılığın yanısıra, amatörbalıkcılık, kamp ve spor malzemelerini de içeren, daha geniş ürün çeşitliliğiyle,müşterilerimize hizmet vermeye başladık.

Firmamız daimakalitiye ve yeniliğe önem vermiştir. Bu nedenle A.K.A bir marka haline gelmiştir.


Ağ mantarıkonusunda hep ilk olmuşuzdur ve bu başka ürünlerde de devam edecektir.